Ето коя е основната причина за затлъстяването при кучетата
Т ъжната статистика сочи, че в световен мащаб наднорменото тегло при кучетата е все по-сериозен и често срещан проблем. За съжаление, това са тенденциите, информират от Асоциацията за превенция на затлъстяването при домашните любимци в свой доклад от 2017 г.
Най-просто казано, затлъстяването при домашните ни любимци може да се обясни лесно: твърде много вкусна храна и лакомства, влошени от генетиката (за някои породи кучета), твърде малко активност и прехранване след кастрация или стерилизация. Решението, поне привидно, изглежда също толкова просто: по-малко храна, ограничено количество лакомства и повече движение. Но ако поддържането на идеалното тегло на косматите ни другари е толкова лесно, защо повече от половината кучета в САЩ страдат от затлъстяване?
Истината е, че ние, хората, сме основната причина за кучешкото затлъстяване. Като постоянно прехранваме домашните си любимци, даваме им твърде много лакомства или остатъци от храна като доказателство за нашата привързаност и не ги разхождаме достатъчно. И това дори не е най-лошото, много от хора не осъзнават, че има проблем с теглото на кучето им, приемайки наднорменото тегло за нормално.
Най-често срещаните причини за затлъстяване при кучетата, според сайта peteducation.com, включват:
- Вид храна, количество и вкус
Остатъците от масата, лакомствата и дори първокласните, богато на калории храни за кучета – всички те могат да допринесат за затлъстяването, особено когато се консумират многократно или се предлагат на животното на свободен принцип.
Що се отнася до лакомствата, много стопани на четириноги не са наясно колко калории могат да се съдържат в една малка хапка. И колко от нас спират и дават на питомеца си само едно лакомство? Истината е, че ако не сте внимателни, твърде многото лакомства могат да подкопаят иначе здравословната диета на питомеца ви, като същевременно добавят значителен брой калории. А оттам – нежелани килограми.
Като правило само 10 процента от дневните калории, които поема кучето ви, трябва да идват от лакомства. Няма нищо лошо да почерпите питомеца си, но помислете и за здравословни алтернативи: бейби моркови, ябълки, дентални пръчици, игра на донасяне или дълги разходки. А можете и да разчупите по-големите лакомства на по-малки парченца.
- Ниво на активност — или по-скоро липса на активност
Нивото на активност на кучето играе ключова роля при определянето на неговите енергийни (калорични) нужди и в резултат на това – на вероятността за наддаване на излишно тегло. Точно както при хората, активните четириноги изразходват повече калории от тези, които прекарват по-голямата част от деня си на закрито.
Количеството упражнения, от което се нуждае питомецът ви, зависи от неговата порода, възраст, размер и общо здравословно състояние. Като цяло, ветеринарните лекари се обединяват около тезата, че 30 минути до два часа на ден са необходими, за да поддържате вашия четириног приятел във форма. Ако не сте сигурни колко активност трябва да получава вашето куче, обсъдете го с ветеринарния си лекар.
- Кастрация или стерилизация
Стерилизирането/ кастрацията прави ли кучетата ни по-пълни? Не, въпреки че има връзка между репродуктивния статус и броя на калориите, от които се нуждае домашният ви любимец. Интервенцията забавя метаболизма на четириногите, а загубата на ключови хормони може да повлияе на нивото на активност и апетита. Ето защо кастрираните и стерилизирани кучета обикновено се нуждаят от по-малко калории или повече упражнения, за да поддържат здравословно тегло.
- Генетика и предразположения на породата
Да, някои породи кучета са по-склонни към затлъстяване. Според проучване на изследователи от университета в Кеймбридж от 2024 г., Лабрадорите имат генна мутация, която ги кара да бъдат по-мотивирани към храната и съответно – да качват по-лесно килограми. Така че, ако имате Лабрадор, който често ви досажда за храна и лакомства, може да се окаже, че той е генетично предразположен към подобно поведение.
Други породи кучета, предразположени към затлъстяване, включват: Керн териер, Западнохайлендски бял териер, Скоч териер, Шетландска овчарка, Басет, Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, Дакел и Кокер шпаньол. Важно е да направим уточнението, че това, че дадена порода е склонна към наддаване на тегло не означава, че всички нейни представители действително ще станат дебели. Но със сигурност означава, че трябва да бъдете особено внимателни и да следите теглото на кучешкия си другар.
Отрицателните ефекти от затлъстяването са свързани с риск за здравето и включват диабет, артрит, сърдечни заболявания и други. При повечето кучета наднорменото тегло е резултат от комбинация от свободно хранене, скука и недостатъчно време за игра. Добрата новина е, че никога не е твърде късно да обърнете тенденцията и да се погрижите да върнете домашния си любимец във форма!
Вижте още:
Защо кучетата се задъхват, когато са развълнувани
Давате ли точното количество храна на кучето си